Václav Šerejch: Za těch bezmála deset let ve společnosti si velmi vážím toho, že jsem měl šanci celou strukturou projít a poznat faktickou náplň práce velké většiny našich kolegů

Kto je Václav Šerejch? Keby si sa mal predstaviť čitateľom v troch vetách, ako by si sa popísal?

Položila si jednoduchú otázku, na ktorú nie je ľahké odpovedať krátko. Pokiaľ to ale môžem skúsiť, začal by som tým, že som manžel, otec dvoch krásnych detí a nadšenec do práce v oblasti IT a moderných technológií. Keď mám čas, rád si zájdem do hôr, a to ako v lete na ferraty, tak v zime na lyže. S rodinou jazdíme radi na výlety do prírody a pokiaľ ukazovateľ na váhe presiahne rozumnú hranicu, obúvam bežeckú obuv a mažem von.

Ako dlho si v Tlapnete? Na akej pozícii si začínal a čo robíš teraz?

To je v skutočnosti celkom zábavný príbeh. V spoločnosti Tlapnet som prakticky od začiatku roku 2014, kedy som sa uchádzal o pozíciu inštalačného technika, pretože ma bavila práca v oblasti internetu a "počítačov" všeobecne. Stretol som sa teda v reakcii na inzerát s Janom Gregorom, keď sme si počas zhruba 20 minút povedali, že pozíciu technika obsadili, ale môže mi ponúknuť pozíciu administratívneho pracovníka. Bola to neistá voľba – to som rozhodne nemal za cieľ robiť – ale povedal som si, že aspoň omrknem, čo to obnáša a možno sa časom technická pozícia uvoľní. Plácli sme si a ja som začal dochádzať na pobočku do Rychnova nad Kněžnou. Tam som sa staral o zákazníkov, ktorí na pobočku chodili, spracovával som zmluvy a zoznamoval sa s tým, ako firma funguje.

Za relatívne krátku dobu som si pri tejto činnosti začal hľadať ďalšiu náplň a pomáhal som kolegom s technickými záležitosťami, v ktorých som mal záľubu. Postupom času som spoločnosťou preplával rôznymi technickými pozíciami – cez riešenie sieťovej prevádzky, správu informačných systémov a serverov, systémovej integrácie až na post IT riaditeľa spoločnosti.

Za tých bezmála desať rokov v spoločnosti si veľmi vážim to, že som mal šancu celou štruktúrou prejsť a spoznať tak faktickú náplň práce veľkej väčšiny našich kolegov. Vďaka tomu sa na rôzne situácie môžem pozerať nielen z pohľadu vedenia, ale aj ako človek čo chápe, ako daná pozícia má fungovať a aké sú jej úskalia. Skúsenosť z toho, ako ako spoločnosť fungujeme vo vnútri, je pre mňa nepostrádateľná a podobnú cestu by som odporučil každému nášmu zamestnancovi.

Ako IT riaditeľ musíš mať určite veľkú zodpovednosť, môžeš čitateľom priblížiť tvoju náplň práce a tvojho oddelenia?

Samozrejme, je to veľká výzva. Naše IT oddelenie nemá na starosti iba vnútorné potreby skupiny Tlapnet, ale aj nemalé množstvo zákazníkov, ktorí nám dali dôveru tým, že pre nich spravujeme kompletné serverové a ďalšie IT riešenia. Tým, že sa vyvíjame a snažíme sa reagovať na problémy doby, pracujeme na zlepšovaní spôsobov našej komunikácie a riešení úloh, ktoré na našu divíziu padajú. Moja práca spočíva v tom poskytovať kolegom oporu v technickom a serverovom riešení, nastavovať správne firemné procesy a hľadať spôsoby ako prácu u nás robiť tak, aby mala zmysel. Dôležité je uvedomiť si, že nič u nás nie je "One Man Show," ale že záleží na celom tíme. V rámci IT máme aktuálne tri vlastné predajne výpočtovej techniky a ďalšie pripravujeme. Rozširujeme náš tím o ďalších pracovníkov, ktorých sa snažíme učiť v oblasti starostlivosti o zákazníkov a predaja. Na nadchádzajúce roky máme pekné plány, ktoré ako dúfam, dotiahneme do úspešného cieľa. O tom ale treba nabudúce.

Čo hovoríš na aktuálnu tému AI - umelej inteligencie? Mala by sa využívať čo najviac alebo naopak by mala slúžiť len ako doplnok?

Umelá inteligencia je za mňa super nástroj. Verím, že ak bude ľudstvo rozumné, môže priniesť mnoho dobrého. Sám sa v oblasti AI už nejaký čas pohybujem, testujem a snažím sa študovať učenie neurónovej siete a tvoriť modely, pretože verím, že aj pre spoločnosť nášho typu môže byť veľmi prínosná. Teraz sme na začiatku, objavujú sa zaujímavé projekty a predpokladám, že pomer zapojenia umelej inteligencie bude ďalej narastať. Procesy automatizácie a zapojenia AI napríklad v riadení výroby alebo kontrole kvality vidíme už dnes.

AI je bezpochyby skvelým doplnkom a radcom, avšak nemali by sme sa snažiť prichádzať o vlastnú kreativitu a kritické myslenie. Vnímam to trochu ako ono porekadlo o ohni. Bude to skvelý sluha, ale zlý pán. Avšak nadchádzajúce roky a vývoj v tejto oblasti budú určite zaujímavé a teším sa, čo blízka budúcnosť v tomto smere prinesie.

Okrem riaditeľovania si aj okrem iného členom zastupiteľstva a rady mesta, doma máš dvoch synov, manželku. Ako to všetko stíhaš?

Priznám sa, že toto je tá náročnejšia stránka veci. Som človek, čo miluje svoju rodinu aj svoju prácu. Oboje je pre mňa veľmi dôležité a Tlapnetu venujem veľké množstvo svojho času, čo pre mnohých môže byť zarážajúce. Keď už ale mám voľnejšie, snažím sa s rodinou tráviť maximum času. Mojej manželke Míše ale patrí veľká vďaka, pretože nie som doma tak často, ako by si predstavovala a napriek tomu oboch našich synov vychováva s láskou a starostlivosťou, ktorú som si vždy prial.

Práca pre mesto našťastie nie je až tak časovo náročná, ale som rád, že ju vykonávam, pretože mi záleží na prostredí, v ktorom moja rodina žije.

Vieš vypnúť? Telefón, počítač, hlavu na celý deň?

Skôr nie. Ale je to niečo, na čom by som potreboval zapracovať. Tlapnet nevnímam iba ako prácu, kde si má človek odkrútiť nejaké hodiny a získať tak finančnú odmenu. Je to skupina, ktorá je predovšetkým postavená na skvelých ľuďoch a skutočne dobrých službách. Nie sme korporát, v ktorom je všetko ohraničené a striktné. Tlapnet bol rodinnou spoločnosťou, ktorá vyrástla, ale to jadro stále funguje na myšlienke byť tu a priniesť niečo dobré. Taká je aspoň moja skúsenosť a snažím sa tak fungovať aj naďalej.

Ďakujem za rozhovor.

Ja tiež ďakujem za prima rozhovor.

Máte záujem o naše služby? Zavoláme Vám!