Pamätáte si na začiatky Tlapnetu? Aká bola tvoja prvá pozícia?
Moja prvá pracovná skúsenosť so spoločnosťou Tlapnet bola v roku 2007. V Přelouči sa kúpila sieť Jalinet a ja som ako študent pracoval ako brigádnik pri distribúcii dobropisov a nových zmlúv klientom. Po ukončení štúdia som nastúpil do pobočky v Čáslavi ako administratívny pracovník/telefonista a začal som pracovať vo vtedy ešte malej rodinnej firme. Jedným z mojich prvých veľkých projektov bolo nasadenie softvéru Workus na riadenie ľudí, ktorý sme používali ešte v roku Myslím, že v tomto sme boli na tú dobu veľmi pokrokoví a považujem to za jeden zo základných kameňov nášho rastu.
Čo sa odvtedy zmenilo?
Orientácia na zákazníka a jeho spokojnosť boli pre spoločnosť vždy dôležité. To sa nezmenilo. Medzi viditeľné zmeny patrí najmä počet zamestnancov, a to najmä to, že z 2 ľudí - otca a syna sa tím rozšíril na súčasných približne 200 zamestnancov. Z pôvodného pôsobiska v okolí miest Ronov nad Doubravou, Třemošnice, Čáslav a Golčov Jeníkov sme rozšírili svoje služby do 3 krajín (ČR, SK, Tanzánia).
Ktorý krok vo vašej kariére vás posunul najďalej, bol pre vás zlomový?
Z môjho pohľadu bol pre nás najzásadnejší rok 2011 - 2012, keď sme sa snažili predať náš softvérový ekosystém iným spoločnostiam a následne aj našim konkurentom, ktorých sme už nevnímali ako konkurentov. Zrazu sme sa stretli s ďalšími vedúcimi pracovníkmi podobne veľkých spoločností, ktorí mali záujem o náš SW, a tak sa zrodila myšlienka ISP Alliance, pričom jednou zo zakladajúcich spoločností bola aj spoločnosť Tlapnet. Vďaka ISP Alliance sme začali získavať know-how, ktoré nás posunulo ďalej. Som rád, že tento projekt stále rastie a rozširuje počet svojich členov. Vďaka komunikácii s inými spoločnosťami, ktoré robia v podstate to isté, sme sa mohli navzájom inšpirovať, pomáhať si, dávať si tipy, čo sa dá robiť inak a lepšie.
Čo vás na vašej práci najviac baví a ako relaxujete vo voľnom čase?
Na práci ma najviac baví jej rozmanitosť a veľké množstvo výziev a projektov, ktoré riešime. Rád dotahujem veci do konca. Vo voľnom čase sa snažím tráviť čas s rodinou, príležitostne športujem (futbal/futsal), mám rád saunu, od svojich 15 rokov ju navštevujem aspoň raz týždenne. Do sauny so mnou rada chodí aj moja manželka a naši dvaja synovia.
Máte motto, ktorým sa vo svojom živote riadite? Je niekto, ku komu vzhliadate a od koho čerpáte inšpiráciu vo svojom živote?
V osobnom i pracovnom živote sa riadim heslom Jana Wericha: "kto chce, nájde spôsob, kto nechce, nájde dôvod". Snažím sa to preniesť aj na svojich kolegov, pretože problémy sú na to, aby sa riešili, a každá hrozba alebo problém môže byť príležitosťou niekam sa posunúť a urobiť niečo lepšie. Inšpiráciu hľadám v knihách a diskusiách s inšpiratívnymi ľuďmi. Veľký vplyv na mňa mal Growjob a ich školenia a kurzy, ako aj kniha Koniec prokrastinácie. Metódy z tejto knihy používam v modifikovanej podobe už mnoho rokov a pomáhajú mi efektívne fungovať. Pred objavením to bol Petr Mára so svojou metódou GTD - Getting Things Done.
Aké sú vaše dlhodobé plány v spoločnosti Tlapnet?
Naša spoločnosť v súčasnosti prechádza vnútornou transformáciou. Výrazne sme zmenili organizačnú štruktúru v rámci spoločnosti a rozšírili sme manažment a stredný manažment. Mnohí ľudia sú preto na nových pozíciách a máme aj veľa zaujímavých nováčikov. Pre najbližšie mesiace je pre nás dôležitá stabilizácia týchto pozícií a, samozrejme, dôležité vymedzenie kompetencií a zodpovedností, ktoré, verím, otvoria nové obzory a spoločnosti v skupine Tlapnet sa budú rozrastať o ďalšie zaujímavé projekty. Z dlhodobého hľadiska pripravujeme aj novú komunikáciu smerom k našim zákazníkom, inovácie produktov, ale o tom neskôr.
Ďakujem za rozhovor.
Honza